В аграрній справі гарантувати стовідсотковий успіх не можна: то втручання природних сил, то державних… Ніколи не знаєш, скільки доведеться вкласти в урожай і за скільки вдасться його продати. За таких умов без альтернативних рішень та без впровадження нових технологій дбайливий господар вже працювати на землі не може. Доводиться прогнозувати, аналізувати й реагувати, щоб зберегти і навіть збільшити вихід сільгосппродукції, і при цьому значно скоротити витрати.

Великою підмогою можуть стати в таких умовах технології позакореневих підживлень. Витрати, наприклад, на органічні вермидобрива Гумісол виробництва Агрофірми «Гермес» із Краматорська можуть бути майже
в 10 разів меншими, ніж на традиційні мінеральні добрива.

Гумісол – це висококонцентровані біологічні добрива природного походження, на основі вермикомпосту, тобто продуктів життєдіяльності каліфорнійського черв’яка, з макро- та мікроелементами, із високим вмістом чистих гумінових кислот та корисної мікрофлори. Цей унікальний комплекс стимулює і регулює ріст і розвиток рослин, допомагаючи їм ефективніше засвоювати всі поживні елементи.

З одного боку – з їхньою допомогою можна підняти врожайність та отримати продукцію більш високого класу, а з іншого боку – знизити норми внесення мінеральних добрив та засобів захисту рослин і, відповідно, значно зменшити найзатратнішу частину виробництва до тридцяти відсотків.

Тим аграріям, які хочуть покращити результати на полі та збільшити цифри на рахунках, підвищити рентабельність виробництва та водночас подбати про українську землю, буде цікаво й корисно

Один старий друг краще двох нових або як мати врожай і прибуток
почути думку керівника фермерського господарства «РОМ», що на Черкащині, Миколи Миколайовича Рака, за фахом інженера. Він почав працювати на землі в 1995 році і вчився вести господарство вже в польових умовах. Зараз «РОМ» має в обробітку 850 гектарів орної землі. Тут спеціалізуються на вирощуванні озимої пшениці, кукурудзи, соняшнику, ріпаку. Микола Миколайович називає себе «найстарішим» партнером Агрофірми «Гермес». Ще у 1997 році на одному з Днів поля він зустрівся з представниками цієї компанії наче абсолютно випадково, але виключно вчасно.

– Рік 1997-й для аграріїв був дуже важким та спекотним, – згадує Микола Миколайович. – Ми засіяли поля цукровим буряком, але до середини липня надію на врожай вже втратили. Рослини згорали на корені. У розмові з менеджером Агрофірми «Гермес» я поділився своєю проблемою, і він порадив мені навіть в такій критичній ситуації обробити посіви Гумісолом. На той час ціна на це висококонцентроване гумінове добриво була зовсім невелика, тож я вирішив спробувати. Ось тоді я й повірив у цей чудовий препарат, коли через декілька днів, буквально на очах, буряк почав оживати, листя зазеленіло. Це особливо добре було помітно на тлі сусідніх полів, де Гумісол не застосовували. Дуже яскравий та наочний приклад отримав.

– І за два десятиліття пріоритети не змінилися?

– Я весь час багато експериментував! І до, і після цього випадку. Багато чого перепробував, але щиро кажу: кращого препарату за ціною і якістю не зустрічав. Поступово ми випробували його на всіх наших культурах.

І кожного разу відзначали позитивний ефект і збільшення врожаю. Дуже добре проявляють себе добрива Гумісол при високих температурах, дають можливість більш інтенсивно засвоювати поживні речовини за рахунок розвиненої кореневої системи і посиленого фотосинтезу. Зараз клімат настільки змінився, що якщо не обробляти по листу, значить – марно рік провести, хоч у нас і непогані чорноземи. А для такого підживлення Гумісол – винятково корисний препарат. Це і моя думка така, і відгуки з інших господарств чув дуже хороші.

Купуємо цей препарат на всі площі, під всі культури на 2-3 обробки. Обов’язково застосовуємо його і при передпосівній підготовці насіння. Головний аргумент – це те, що під дією цих гумінових добрив у рослин довжина пророст­ків і маса їх може збільшитися на чверть. Крім того, обробка насіння Гумісолом дозволяє знизити рівень патогенної насіннєвої інфекції, ураження озимих зернових різними формами кореневої гнилі. Отже і зимівля буде більш успішною.

– Ми знаємо, що Ваші врожаї в числі кращих у районі. Що показав останній сезон?

– В минулому році взяли по 80 ц/га пшениці продовольчого класу. Перше підживлення Гумісолом-плюс 01 Зернові завжди робимо в стадії кущення в баковій суміші з гербіцидом. Вносимо 1 л/га. Потім обов’язкова друга обробка в стадії виходу в трубку, а далі – вже за обставинами, якщо потрібно підтримати рослини, то робимо і третю обробку. Тобто в критичні фази розвитку – при переході від вегетативної до репродуктивної.

Гумісол допомагає рослині здолати хімічний стрес від застосування ЗЗР і відновити нормальну вегетацію. Зовнішні ознаки цього стресу кожен агроном бачить – жовтизна листя, іноді хімічні опіки, призупинення зростання. А Гумісол швидко відновлює рослину, колір листка стає насиченим, здоровим. Мінеральні добрива неодмінно вносимо, але не було такого року, щоб ми не застосовували паралельно і Гумісол. Це вже як обов’язкове правило. Дуже важливо дотримуватися рекомендацій виробника.

Гумісол – сам по собі препарат, який не підводить. Та треба знати, чи можна, наприклад, проводити обприскування в сильну спеку чи тільки марно витратиш препарат і не буде ніякого результату. Якщо є труднощі – в Агрофірмі «Гермес» працюють професіонали високого класу, вони в будь-який час доступні, консультують. Якщо тобі потрібна допомога, то ти її завжди отримаєш.

– До того ж Агрофірма «Гермес» постійно удосконалює свій продукт.

– Зараз у них розроблені, і ми ними користуємося, Гумісоли з мікроелементами – зі спеціальним збалансованим складом із урахуванням індивідуальних потреб кожної культури. Під кукурудзу, наприклад, потрібно дати більше цинку, під соняшник – бору. Для пшениці – свій набір, для бобових, овочевих культур – свій і так далі.

– Яку прибавку врожайності Ви б віднесли на рахунок Гумісола?

– Три-чотири центнери гарантовано. Це без лукавства. А то й більше. А ось кукурудза дала нам 100 ц/га при високому вмісті білка (по області середня врожайність була 60 ц/га). Соя – до 42 ц/га. Для нашої зони це гарні показники. Ріпак в минулому році не дуже себе показав – 30 ц/га. Це ми не вгадали з гібридом, насіння підвело, але рання обробка Гумісолом все ж підтримала посіви на старті. Ми собі вже все довели.

Дослідних ділянок не робимо, препарат перевірений часом. Використовуємо його з року в рік, він збоїв не давав жодного разу. Співвідношення «ціна-якість», напевно, найкраще в Україні. Тому оплачую заздалегідь (до нового року завжди є знижки), а навесні, коли мені знадобляться біодобрива, Агрофірма оперативно доставляє. Жодних клопотів із зберіганням. Бездоганний маркетинг, постійний контакт. Менеджери мене запрошують і на завод, але поки не зібрався, а на виставках постійно бачимося. Намагаємося отримувати кращі врожаї, розвиваємося, в тому числі завдяки Гумісолу.

Забезпечення рослин поживними речовинами через позакореневе підживлення по листу стає все популярнішим. Гумінові добрива Гумісол сьогодні називають гарантом успіху. Вони доступні, реально працюють. Вони багатопланові і мають «страховий плюс». Так що є якість і технології в Україні за прийнятними цінами. І є ще у фермера час, щоб знайти той баланс ціни і якості, який дозволив би йому отримати гідний урожай при оптимальних витратах.