В країнах ЄС все чіткіше відслідковується тренд переходу до органічного землеробства, тому унікальна продукція Агрофірма «Гермес» – добрива на основі вермікомпосту, виявилась дуже актуальною для європейського ринку.  При цьому добрива Гумисол вже понад 20 років виробляються в Україні і багато років використовуються українськими агропідприємствами.

Як розповіла директор Агрофірма «Гермес» Олена Здор, компанія на виставці Biofach вперше представила свою продукцію в 2006 році, коли ще серед експонентів не було жодної української компанії. Світовий ринок зацікавився незвичайними добривами, знайшлися партнери з Кореї та Німеччини. До речі, до цього часу Агрофірма «Гермес» експортує Гумісол в Німеччину.

«Наші добрива сертифіковані «Органік Стандарт» згідно стандарту з виробництва допоміжних речовин, що можуть використовуватись в органічному сільському господарстві та переробці. Але нашу продукцію  використовують не лише для органічного землеробства. З речовини на основі вермікомпосту виробляються гранульовані, рідкі і таблетовані добрива, які використовуються у різних кліматичних зонах на практично всіх сільськогосподарських культурах. Добрива у вигляді таблеток підходять для вирощування овочів, розсади, тепличних та невеликих одноосібних господарств. Гранула використовується сільгоспвиробниками, бо її можна локально вносити сівалками під корінь рослини, що забезпечує ефективну  дію. Добре використовувати також рідкі добрива, адже там зберігається частина мікрофлори хробака», – пояснює Олена Здор.

Керівник Агрофірма «Гермес» Геннадій Здор додає, що в Україні і інші компанії вирощують каліфорнійських хробаків, але в виробництві рідких добрив із вермокомпосту «Гермес» – був першим. Вироблені на основі вермікомпосту добрива водночас є гуміновими та біодобривами, тобто містять на фоні гумінових речовини макро- і мікроелементи, фітогормони, амінокислоти, вітаміни, корисну мікрофлору.

«Наша компанія тісно співпрацює з науково-дослідними інститутами, зокрема з Інститутом зернових культур НААНУ. Ця установа вже кілька років проводить дослідження з використання рідких добрив і порівнюють дію гумінових з мінеральними добривами – КАС, які сьогодні масово використовують в агровиробництві. Якщо технологію від «Гермес» застосовувати в повний мірі: внести в грунт, обробити насіння, обробити рослини двічі по вегетації, якщо це озимі – то обов’язково провести обробіток восени і весною, то результат по врожайності і якості зерна буде кращий ніж при застосуванні КАС», – розповідає Геннадій Здор.

До речі, в цьому є гарна новина для органічних виробників, коли мінеральні добрива в технології можна замінити на натуральні, адже органічне виробництво вимагає скорочення норм внесення мінеральних добрив. Також гумінові добрива можна використовувати і в перехідний період на органічне землеробство, оскільки продукти Агрофірма «Гермес»  працюють не лише на підвищення врожайності, але й над збереженням родючості грунту для майбутніх поколінь.

Так, за результатами дослідження ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О. Соколовського», скорочення мінеральних добрив і використання добрива на основі вермікомпосту забезпечує такий же результат по врожайності і водночас відновленню родючості грунту. Також, технологія використання Агрофірма «Гермес»  виходить значно дешевше за використання мінеральних добрив і в компанії відмічають, що господарі, які рахують затрати в виробництві можуть зекономити від 1 тис грн\га.

«Агровиробники вкладають в мінеральні добрива значні кошти, отримують не поганий результат, але при цьому ніхто не рахує різницю в прибавці врожаю і затрат. Як правило, при таких розрахунках виходить мінусовий результат. Використовуючи добриво від «Гермес» разом з необхідними мінеральними добривами (фосфор, калій, азот) співвідношення в різниці затрачених ресурсів і прибавки до урожайності значно більша ніж різниця вартості мінеральних добрив. Перевага цих препаратів ще й втому, що їх можна застосовувати вже в існуючій технології, наприклад поєднуючи з гербіцидами. Добрива дуже добре працюють для зняття стресу у рослин після застосування агрохімії», – говорить Олена Здор.

За її словами, на жаль, не завжди аграрії, використовують повну технологію, яку пропонує Агрофірма «Гермес», через те, що багатьох агрономів навчали в університетах класичним технологіям і вони не дуже вірять в ефективність гумінових та біодобрив.

Також в компанії розповіли, що виробництво такого виду добрива дуже трудоємке, затратне в людських ресурсах та потребує часу. Корисна сировина для виробництва добрив важко дістається. Тож, Агрофірма «Гермес» найближчим часом планує механізувати всі виробничі процеси і зробити так, щоб хробаки були активними і взимку. Для цього виробництво перенесуть в приміщення, де буде встановлене спеціальне обладнання, що дозволить компанії збільшити об’єми виробництва добрив. 

Підписи до фото:

З 12 по 15 лютого у м. Нюрнберг (Німеччина) відбудеться найбільша у світі виставка органічної продукції – BioFach, в які взяла участь Агрофірма «Гермес» у складі українського національного павільйону.

На виставці Biofach Агрофірма «Гермес»  представила лише частину своєї продукції, перелік добрив компанії значно ширший.

Використовуючи добрива на основі вермікомпосту можна зекономити на мінеральних добривах понад 1000 грн/га.