Аналітики аграрного ринку, експерти та синоптики досить оптимістично оцінюють сьогодні осінню посівну кампанію і стан озимих культур на кінець січня. Згодні з ними і більшість фермерів, відзначаючи плавний перехід до зими. Їм вдалося досить швидко посіяти зернові в сприятливий ґрунт, тоді як в останні кілька років терміни значно зрушувалися через посушливу погоду. І до січня не було сильних морозів, здатних завдати шкоди зерновим культурам. Проте ризики залишаються як для озимих, так і для ярих. Аграрії вже готуються до того, що в квітні тепло прийде різко, і сильні вітри будуть видувати вологу з ґрунту. Опадів останнім часом випадає навесні дуже мало, а літня спека настає раніше і тримається довше.
– В цьому році ми посіяли озиму пшеницю. Зараз вона вкрита снігом. Сподіваємося, що сильних морозів і частих відлиг не буде, і сходи вийдуть з перезимівлі добре, – поділився своїми прогнозами
Юрій Клавдійович Скрипник, керівник фермерського господарства «Колос» з Кіровоградщини.

– Більше клопоту і переживань доставляють соняшник та кукурудза. В останні роки ми відійшли від сої, ріпаку і вирощуємо тільки ці культури та пшеницю. Крім примх погоди, інших факторів, що впливають на рентабельність, вистачає. Вибір та підготовка насіння, добрив, терміни посіву та обробки, правильний гербіцид і своєчасні підгодівлі. У нашій справі жоден етап не може бути малозначущим. Один-два промахи можуть позбавити до 30 % врожаю.
– Юрію Клавдійовичу, Ви очолили фермерське господарство «Колос», яке було започатковано Вашим батьком Клавдієм Івановичем в 1996-му році. Тож досвід є, а врожаї збираєте чи не якнайкращі в районі. Зараз йдуть останні приготування до посівної. Загалом тільки на селітру українським аграріям необхідно витрачати навесні майже 7-8 мільярдів гривень. Зі зрозумілих причин недовносяться сотні тисяч тонн добрив, найчастіше азотних, тому що їх вікно внесення дуже коротке – приблизно п’ять тижнів. Як бути?
– Ми намагаємося, по-перше, не економити на насінні. Беремо недешеві бренди Сингенти, Лімагрейн, Монсанто. По-друге, вносимо достатню кількість мінеральних добрив. А в останні п’ять років у нас з’явилася ще одна складова врожаю, без якої ми вже не обходимося. Це гумінові органічні добрива на основі вермікомпосту виробництва української агрофірми «Гермес». І до речі, на виході отримуємо відчутну економію, завдяки препаратам цієї Компанії.
– Давайте з’ясуємо, чому.
– Ми переконалися, що саме в кризових, екстремальних умовах особливо помітна компенсаційна дія Гумісолу. З добривами Гумісол я також зменшую норму внесення мінеральних добрив, що при нинішній дорожнечі на них важливо. Це пряма економія.
Я помітив, що рослина швидко відгукується на підгодівлю добривами Гумісол і вже на третій-четвертий день показує результати.

Я думаю, що це тому, що добрива Гермесу зроблені з вермікомпосту. Це те, що виробляє червоний каліфорнійський черв’як. Все корисне із вермікомпосту переходить до добрив Гумісол. А також тому, що вони містять мікроелементи під різні культури. Наприклад, соняшнику необхідно більше бору, кукурудзі – цинку і так далі.
Гумісол, як швидка допомога, в різних стресових ситуаціях часом просто рятує врожай.
Наприклад, у 2017-му році у нас були стресові умови в травні. Нічні температури доходили до 3-5 градусів тепла, а вдень – до 32. Ця неймовірна спека менше позначилася на пшениці, але сильно вплинула на врожайність кукурудзи. Навіть соняшник встиг «вискочити». Та й з кукурудзою були проблеми. Але у мене там, де працювали Гумісолом, середня урожайність кукурудзи становила 65 центнерів при середньостатистичній по району 53 центнери. Якщо порівнювати з сусідами, з якими сіємо одні й ті ж самі гібриди кукурудзи та соняшнику, то ми отримали відчутно вищі врожаї.
А у 2018 році середня врожайність соняшнику по району була 29 центнерів, в нашому господарстві вийшло близько 33 ц. Те ж і по кукурудзі – 76 центнерів в окрузі, а в «Колосі» – 94 центнери.
Хоча приводи для занепокоєння у мене були. Через нестачу вологи сходи вийшли розріджені та недружні (травень та перша декада червня були взагалі без опадів). Далі ще гірше. Тріщини в ґрунті доходили до декількох сантиметрів. Це було у фазі 8 листків. Рослини були в комі. Гумісол ми вносили цілеспрямовано, щоб згладити стрес, вже просто рятували посіви. Денна температура доходила до 42 градусів у серпні.
Як тільки пішов перший дощ, вносили трохи карбаміду і Гумісол у вечірній час, коли знижувалася температура. Цей комплекс допоміг рослинам перенести засуху. І кукурудза за кілька днів вже була заввишки по плечі. Вона зберегла свої потенційні можливості. Рік від року відрізняється, але Гумісол завжди дає страховий плюс.
Передпосівну обробку насіння також проводимо
з обов’язковим додаванням Гумісолу, а минулої осені я використовував новий препарат АФ Гермес спеціально для обробки насіння – Гумікор. Я вже переконався, що це гарантує гарний розвиток сходів у початковій стадії. Рослини явно почуваються комфортніше.
Далі працюємо так: застосовуємо Гумісол-плюс 04 Олійні на соняшнику в стадії 4-5 листків, щоб було хороше покриття, оскільки основне живлення йде через листкову поверхню. У цей самий період вносимо гербіцид, а Гумісол допомагає рослинам вийти зі стану стресу м’якше і швидше.

На кукурудзі проводимо обприскування, коли утворюється майже 8-10 листків. За технологією рекомендуються мінімум дві обробки у нормі 0,5 літра на гектар. Але навіть якщо робимо тільки одну в нормі 0,7 літра, різницю щодо необроблених полів видно вже через кілька днів по насиченому яскраво-зеленому кольору листка і жвавості рослин.
Тож із власного досвіду можу сказати, що побачив – добрива Гумісол з комплексом всіх необхідних поживних елементів під конкретну культуру значно підвищують вироблення хлорофілу, а також інтенсивність фотосинтезу, активують ферментативний комплекс, поліпшують дихання рослин і знижують сприйнятливість рослин до хвороб.
На пшениці робимо дві обробки – у фазу кущіння та у фазу формування колоса. Стан посівів поки не знаю який, у нас на полях зараз 30 сантиметрів снігу (розмова відбулася наприкінці січня – АграрНик). Але я сподіваюся, що стан має бути задовільний. Першу підгодівлю Гумісолом-плюс 01 Зернові зробимо, як тільки трактор зможе без шкоди може увійти в поле. При семи градусах вже можна працювати.
На цьому етапі озимим треба дати потужний потік азоту та гуміново-фульвових кислот в суміші з мікроелементами. Бачу, як Гумісол забезпечує хороший старт на першій стадії, коренева система швидше формує додаткові пагони, набирає силу. А це ж допоможе рослині успішно пройти подальші стадії розвитку.
У період виходу в трубку проводимо другу обробку по прапорцевому листку, і якщо треба – у баковій суміші з гербіцидом. Гумісол – дуже потужний антистресант, який зменшує обпалення рослин та фітотоксичну дію.
Препарат вже напоготові. Ми зазвичай оплачуємо замовлення до нового року, коли в Агрофірмі «Гермес» гарні передноворічні знижки. Але купуємо за потреби і протягом сезону. За першою ж вимогою цей препарат доставляють в господарство. В такому випадку мені не потрібно забезпечувати спеціальні умови для зберігання.
Якщо брати параметри ціни-якості, то добрива Гумісол – препарати з цілком прийнятною ціною. З розрахунку близько 81 гривні на гектар (вартість однієї позаконеревої обробки у нормі 0,5 л/га) або 120 гривень на гектар (за збільшеної до 0,75 л/га нормі за умов одноразового внесення) він відмінно виконує свою справу. Навіть якщо візьмемо мінімальну надбавку до врожаю, скажімо 5-7 %, то це вже добре.
Я однозначно рекомендую Гумісол тим, хто ще в пошуку, бо вважаю цей препарат одним з кращих в Україні. Такий мій досвід. І якщо він когось зацікавив, то за професійними консультаціями раджу звертатися безпосередньо до виробників. Вони завжди на зв’язку.