Сергій Москаленко з Ясинуватського р-ну Донецької обл. понад 20 років спеціалізується на малині, ожині та суниці. Підприємець виробляє ягоди, а також вирощує саджанці ягідних культур, які продає разом із технологічними картами, розробленими індивідуально для кожного клієнта. Нині невід’ємним елементом цих карт є комплексні гумінові добрива виробництва ТОВ «Агрофірма «Гермес».
Дмитро Радіонов
«Спершу застосовував імпортні препарати, а потім товариш, вчений-агроном, порадив препарати Агрофірми «Гермес»: спробував їх спочатку на овочах, – дуже гарний відгук був. Мене важко в чомусь переконати, тож я спершу оцінив ефективність, а далі почав освоювати їхню лінійку».
До роботи з добривами від «Гермес» підштовхнув ще один фактор.
«Імпортні гумати дуже дорогі, – каже пан Сергій. – Щоб узяти оригінальні, маю купувати професійну упаковку – мінімум 20 л при ціні 22 дол/л. Зараз вони коштують 1100 грн/л. Тобто, 20 тис. грн за каністру одного і стільки ж за другий треба віддати. Вартість Гумікору – 79 грн/л, а ефект від нього аналогічний двом імпортним».
На ринку є чимало гуматів, отриманих із бурого вугілля, торфу, деревини, але добрива від АФ «Гермес» – на основі вермікомпосту.
«Відмінність – у спектрі дії, – каже Сергій Вікторович. – Витяжки з бурого вугілля можуть бути елементами невеликого ланцюга: вони не мають комплексного впливу. Препарати ж від АФ «Гермес на основі вермікомпосту діють системно – вони активізують розвиток кореневої системи, вегетативної маси, позитивно впливають на якість плодів, урожайність, а також оживляють ґрунт.
У мене, де падали снаряди, навіть пирій не ріс: від хімічних опіків загинуло все. Ризикнув: у мертвий ґрунт посадити, – при посадці обробив саджанці Гумікором – все вижило. Ґрунт став структурований, розсипчастим, а був просто «асфальт». Жоден інший препарат не міг дати такого ефекту».
Так само і на інших ділянках.
«Поліпшився повітро- та вологообмін, а з тим активізувався розвиток сапрофітних бактерій, – відзначає підприємець. – Інтенсивно розвиваються вони – інтенсивно розвивається коріння. Завдяки цьому у мене навіть однорічний саджанець має потужну мичкувату кореневу систему, зі стержневою – немає взагалі».
Це посприяло суттєвішій врожайності.
«Колись використовували стимулятор росту від одного з виробників – довів врожайність малини до 30 т/га, – згадує Сергій Вікторович. – Я тоді не знав точно як ним працювати – зробив 5 обробок за сезон. Потім продавець сказав, що заможні люди можуть собі дозволити лише 3 такі. Дуже дорогий препарат.
Застосовуючи Гумікор і Гумігран, я вийшов на таку ж врожайність у промислових насадженнях. Для України – фантастика. При цьому вартість гумінових препаратів від АФ «Гермес» не лімітує кількість обробок.
Клімат з кожним роком стає все жорсткіше – зараз на Донеччині набагато сухіше та спекотніше, ніж на Херсонщині. Перед тим, як продавати саджанці, я випробовую ці сорти у себе, то з 10 сортів я, у кращому випадку, 1 можу порадити для нашої зони».
Гумати вплинули і на якісні показники врожаю
«Загалом препарати «Гермес» мінімум вдвічі підвищують урожайність. При цьому якісні, смакові й товарні властивості ягід дуже високі», – наголошує підприємець.
І дали ще один цікавий ефект.
«Неочікувано себе проявив Гумікор, – відзначає Сергій Москаленко. – На малині використав його в якості коренеутворювача, а потім як адаптоген, по листку, хоча виробник по листку його не радить, бо це суспензія. Але це мій експеримент, який у мене технологічно можливий. В той рік у нас в районі від вірусів загинули всі ягідники. У мене зараження теж були, але рослини самостійно його подолали і ми пройшли цей пік».
Загалом у своїй практиці пан Сергій використовує: Гумікор, Гумігран і Гумісол-плюс 08 для плодово-ягідних культур та винограду.
«Я закладав досліди з ними – всі впорались із поставленим завданням і є по-своєму цікавими, – оцінює Сергій Вікторович. – Мені особливо сподобалось, що ці добрива містять фосформобілізуючі бактерії, які поліпшують доступність цього малорухомого елементу для рослин.
Цьогоріч теж використовуватиму Гумікор – він забезпечив 100 % укорінення посадкового матеріалу, чудово спрацював як адаптоген і при тих самих витратах дав кращий результат».
І на останок кілька порад.
«Моя мета – дати все необхідне рослинам та ґрунту, витративши мінімум коштів, – резюмує Сергій Москаленко. – Нюанси є завжди і їх треба враховувати. Але є кілька основних порад. Якщо не заклали гумати в ґрунт – можна внести поверхнево: вони промиються з водою і забезпечать той самий ефект. Просто це буде довше.
Перед посадкою саджанці слід витримувати у Гумікорі близько доби у співвідношенні 1:150 до води, а по листку працювати цими гуматами для стимуляції росту та підвищення морозо- та посухостійкості в нормі не менше 1 л/га. Загалом я впевнено почуваю себе з препаратами від АФ «Гермес». Мені пощастило їх знайти».
Джерело Агробізнес Сьогодні